Skip Navigation Links
Destpêk
Nivîsar
Ziman
Peyvistan
Helbest
Çîrok
Mamik
Leyistok
Çandî
Kurdîgeh
Pêwendî
Arşîv
Skip Navigation Links
Murat Bayram
 
[ziman] Dersên zimanê kurdî- 1 - Kürt dil dersleri
2011-08-26 23:44
Murat Bayram
miradgundiki@gmail.com
Mirov bi jehriya maran dikeve jehrîyê jî û mirov ji jehriya maran dermanan jî çêdike.

Gelekê caran da ko mirov arîşeyekê(problemekê) serast bike divêt mirov arîşeyê nas bike û gelekê caran ji bo çareseriyê mirov bi rêyekê ve diçe ko arîşe pê ve hatiye.

Gelek kurd hene ko bi zimanê kurdî nizanin û bi zimanê tirkî dizanin û rêya ko mirov bikare xwe serdeyî wan tirkîaxêvan jî bike zimanê tirkî ye.

Ji ber wê yekê min hewl da, ez bi zimanê tirkî û bi rêyên ji wan re hêsanî kurdiyê li ber çavên xwandevanên tirkîaxêv rayêxim.

Hemî ders min amadekirine û Zozan Hawara rêzdar ya ko li Emerîkayê akademîsyen e û pispora meteryalên perwerdekirina zimanê kurdî ye ji wextê xwe yê gelek kêm û giring ji me re cida kir û şêwirmendiya min kir. Ji ber wê yekê jî ji Zozan Hawarê re gelekê sipas dikim û minetdarê wê me.

Ka kerem bikin.

Dersa yekê li jêrê bi awayê lînka PDFyê hatiye danîn.

Miradê Gundikî
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Hînt-Avrupa dil grubundan olan Kürt dilî(Kurdî) dünyanın en köklü ve en kurallı dillerindendir.

Fakat bir dil için hayati önem taşıyan ‘’iktidara‘’ hiç sahip olayamayan Kürt dili şaşırtıcı bir seviyede kendini ‘’iktidar sahiplerinin’’ dilinden koruyabilmiştir. (Bu durum daha sonra ayrı bir araştırma konusu olarak sunulabilir.)

Amerîkada akademisyen olan, Kürt dili eğitim meteryalleri uzmanı sayın Zozan Hawar çok değerli vakitlerini bize ayırıp danışmanlık yaptıkları için kendilerine sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.

Bu dersleri hazırlarken konuları en kolaydan en zora doğru sıralamak yerine direk zamanlardan başlayıp siz değerli Kurdîgeh okuruna küçük bir sihirle Kürtçe basit cümle kurma yeteneği sunmayı umdum.

Sadece fiil köklerini belirtilen kurallarla yerleştirerek cümle oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu görünce, eminim bu dili öğrenmenin eğlenceli olduğunu hissedeksiniz.

Birinci dersimizde gelecek zamanı göreceğiz.

Yarım saat sonra ‘’gelecek zamanlı basit’’ cümle kurmaya başladığınıza tanık olmak istiyorsanız aşağıdaki, PDF formatında verilen dersin linkini tıklayınız.

Miradê Gundikî

______________________________________________

Birinci ders:

Kürt dil dersleri -1- Geleck zaman

...........